Czyszczenie skór

Niemal każdy z nas posiada w domu jakiś przedmiot wykonany ze skóry, ponieważ jest to materiał zarówno klasyczny, jak i trwały. Skórzane buty, kurtki, paski, torebki czy meble obite skórą nie należą do najtańszych, dlatego należy szczególnie o nie dbać i czyścić je sprawdzonymi metodami. Niewielki wysiłek może przynieść długotrwałe użytkowanie tych przedmiotów.

Skóra naturalna jest bardzo wysoko cenionym tworzywem, głównie ze względu na swoją wytrzymałość. Największym problemem, który może dotknąć tego dość delikatnego materiału jest jego wysuszenie lub zmiany wyglądu. Naturalnie można wydawać duże pieniądze na produkty do czyszczenia skóry, ale równie dobre w konserwacji i czyszczeniu tego tworzywa są domowe sposoby. Dzięki sprawdzonym metodom można nie tylko zaoszczędzić parę groszy, lecz również nie trzeba będzie wdychać chemikaliów, którymi naszpikowane są specjalistyczne produkty. Jak zatem czyścić skórę?

czyszczenie skór

Skórę używaną do obicia kanapy zazwyczaj czyści się mieszaniną mydła (np. w płynie) i wody. Tym samym roztworem można również usuwać plamy ze skórzanej kurtki. Należy tylko pamiętać o tym, iż zanim zaczniemy przecierać większy kawałek skórzanej powierzchni, to musimy najpierw wypróbować zastosowanie tego roztworu na jakimś niewielkim kawałku kanapy lub kurtki. W ten sposób upewnimy się, że nie wysuszymy całej skóry. Równie istotne jest to, aby używana do czyszczenia skóry szmatka nie była przemoczona, lecz tylko zwilżona. Zabrudzone miejsce należy delikatnie pocierać aż do wyczyszczenia. Następnie wytrzeć pozostałości wody suchą ścierką. Na końcu można wetrzeć kilka kropel oliwy z oliwek w skórę, nadając jej tym samym piękny połysk. Zbyt lśniąca lub ciemniejsza skóra świadczy o tym, że użyło się zbyt dużej ilości oliwy.

Innym sposobem na czyszczeni skórzanych przedmiotów jest przetarcie ich tamponem z waty nasączonym denaturatem (w przypadku ciemnej skóry) lub mlekiem (jasna skóra).

Jeśli chodzi o buty ze skóry, to w wersji jasnej- czyścimy je szmatką nawilżoną zimnym mlekiem lub też letnich mydlinach. Po osuszeniu nacieramy je pastą do butów i polerujemy.

Plamy na butach wykonanych z ciemnej skóry likwiduje się za pomocą nasączonego spirytusem denaturowanym tamponu.

Obuwie z lakierowanej skóry należy przetrzeć szmatką zwilżoną mlekiem.

Innym sposobem czyszczenia skórzanych butów jest przetarcie ich wewnętrzną stroną skórki od banana. Dzięki czemu dodatkowo zyskają one połysk.

Do czyszczenia plam i zabrudzeń na płaszczach, paskach, torbach czy walizkach ze skóry można użyć czterochloroetylenu lub wody z amoniakiem. Aby zlikwidować tłuste plamy stosuje się papkę z mąki kartoflanej i benzyny. Po czym całość należy przetrzeć spirytusem denaturowanym i osuszyć wełnianą szmatką.

Plamy z długopisu znikną po użyciu zmywacza do paznokci.

Niewielkie wyroby ze skóry zamszowej można czyścić za pomocą gąbeczki z wodą i odrobiną mydła bądź też delikatnych środków do prania. Następnie mieszaninę tę trzeba spłukać przy użyciu szczotki z miękkiego włosia, moczonej w letniej wodzie. Zamszowe płaszcze i kurtki najlepiej jest oddać do pralni.

Skórzane paski czy torebki można czyścić za pomocą mleczka do demakijażu czy wazeliny. Lecz tylko w przypadku skóry naturalnej (nie zamsz i nie nubuk).

Skórę wyprawioną czyści się wilgotną, dobrze wyciśniętą szmatką (woda z mydłem), którą pociera się daną powierzchnię i osusza następnie ręcznikiem. Zabrudzenia powstałe na skórze niewyprawionej usuwa się za pomocą gąbki lub szmatki, na którą nanosi się mydło. Potem plamę należy pocierać aż wytworzy się na niej piana mydlana. Następnie oczyszcza się skórę z resztek mydlin i pozostawia do wyschnięcia.

Najlepszym sprawdzonym sposobem czyszczenia skórzanych tapicerek jest roztwór wody z mydłem w płynie (lub szarym) i wazelina.

Czyszczenie skóry gładkiej (na torbach, kurtkach, walizkach) polega na przecieraniu ich np. roztworem z amoniaku i wody czy połączeniem mąki ziemniaczanej i benzyny (tłuste plamy). Można także wypolerować je wełnianą lub filcową szmatką.

Jeśli chcemy, aby nasze skórzane przedmioty służyły nam jak najdłużej, to warto o nie odpowiednio zadbać przez stosowanie właściwych metod czyszczenia skóry. Pamiętajmy, żeby nigdy nie wycierać skórzanych przedmiotów bardzo mokrą szmatką czy gąbką. Materiał skórzany nie jest bowiem kompletnie nieprzemakalny.