Czyszczenie srebra

Za czernienie i żółknięcie srebra odpowiada rewolucja przemysłowa. To ona spowodowała silne zanieczyszczenie powietrza, głównie dwutlenkiem węgla, które przyczynia się do zmiany wyglądu srebrnych przedmiotów. Intensywność i kolor tego specyficznego nalotu na srebrze zależy m.in. od stopnia zanieczyszczenia atmosfery dwutlenkiem siarki, temperatury, czasu, składu stopu srebra i jego powierzchni. Zanim powierzchnia srebrnego wyrobu sczernieje (kolor siarczku srebra) będzie ona nabierała wielu barw, począwszy od kolorów: jasnożółtego złotego, rudego, zielonego, niebieskiego i fioletowego. Właściciele srebrnych przedmiotów są zmuszeni do czyszczenia ich od czasu do czasu, aby na nowo odzyskały one swój blask. Jakimi domowymi sposobami można zatem przywrócić srebru jego dawny wygląd i rozprawić się z niepożądanym nalotem?

czyszczenie srebra

1.Najprostsza i najmniej inwazyjna metoda czyszczenia srebra to bezstratna metoda chemiczna angażująca roztwór solny. Do naczynia z tworzywa sztucznego lub szkła wyściełanego folią aluminiową (spód i boki) nalać ciepłej wody (najlepiej destylowanej, choć może to być także zwykła kranówka) i wrzucić sól kuchenną (5 łyżeczek soli na 1 litr roztworu). W roztworze tym zanurzyć srebrny przedmiot nawet na parę godzin, w zależności od stopnia sczernienia. Należy pamiętać o uprzednim wymyciu srebrnego przedmiotu w wodzie z mydłem i wypłukaniu go, pozbywając się tym samym ewentualnych zabrudzeń, tłustych zanieczyszczeń i kurzu. Po wyciągnięciu srebra należy umyć ręce wodą i mydłem. Powyższa metoda nie wymaga polerowania, dzięki czemu nie naraża wyrób na mikrorysy.

2. Zamiast roztworu solnego można również zastosować roztwór składający się z mieszaniny sody i octu (1 łyżka na 1 litr wody) i zanurzyć w nim srebrny wyrób na około 15 minut, a następnie należy obmyć go wodą.

3.Do czyszczenia srebrnej biżuterii można użyć także szklanki napełnionej czystą wódką i pozostawić w niej srebro na około 12 godzin. Zamiast wódki można też użyć coca coli.

4.Wiele osób do czyszczenia srebra wykorzystuje pastę do zębów (niezawierającą mikrogranulek) i szczoteczkę. Jest to skuteczna metoda, aczkolwiek najbardziej inwazyjna ze wszystkich powyżej opisanych. Podobnie do niej działa metoda bazująca na soku z cytryny wymieszanym z popiołem na gęstą papkę. Oba wymienione sposoby posiadają jeszcze jedną wadę- nie można nimi wyczyścić zakamarków w biżuterii, świecznikach czy figurkach ze srebra.

5.W garnku ugotować nieobrane ze skórki ziemniaki. Po zagotowaniu przelać wodę z garnka do miseczki i umyć nią srebro. Na koniec osuszyć i wypolerować.

W sklepach jubilerskich znajdziemy mnóstwo specyfików do regeneracji i czyszczenia srebrnych przedmiotów. Jest to alternatywa dla tych , którzy mają trochę więcej gotówki, a mniej czasu. Oczyszczoną srebrną biżuterię należy zawinąć w szmatkę z wełny i schować do szczelnego pudełka.