Czyszczenie złota

Nasza biżuteria brudzi się głównie pod wpływem tłuszczu, który znajduje się na naszej skórze oraz kurzu zbierającego się codziennie na przedmiotach. Wyroby ze złota można czyścić na wiele sposobów: używając specjalnych preparatów do czyszczenia tego kruszcu lub też oddając złotą biżuterię w ręce fachowca. Najtańszymi i najczęściej stosowanymi metodami są domowe sposoby czyszczenia złota. W tym przypadku należy bardzo uważać i postępować bardzo ostrożnie, albowiem istnieje spore ryzyko zarysowania takiej biżuterii oraz zniszczenia danego przedmiotu ze złota. Może to być ogromna strata, szczególnie jeśli czyszczonym przedmiotem jest pamiątka rodzinna. M.in. intensywne pocierania czy skrobania mogą doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń. Jak zatem bezpiecznie czyścić złoto?

czyszczenie złota

1.Przygotować naczynie z ciepłą wodą, a następnie wlać do niego kilka kropel płynu do mycia naczyń lub sodę oczyszczoną i zamieszać. W naczyniu tym zanurzyć złotą biżuterię (bez kamieni szlachetnych) na około 15 min. Następnie wyjąć złoto i delikatnie oczyścić każdy element miękką szczoteczką. Całość lekko przetrzeć miękką szmatką i postawić do wyschnięcia.

2.Biżuterii zawierającej kamienie szlachetne nie wolno zanurzać w wodzie. Wyroby ze złota ozdobione kamieniami czyści się używając miękkiej szmatki zwilżonej rozcieńczonym płynem do mycia naczyń. Resztki płynu usuwa się suchą szmatką. Na końcu należy odwrócić biżuterię kamieniami do góry, po czym pozostawić na kilkanaście minut do wyschnięcia.

3.Złoto i wykonane z niego przedmioty można również czyścić przy pomocy proszku do pieczenia. Zwilżony wacik trzeba posypać proszkiem, aż zacznie się on pienić. Następnie wyciera się złoto, pozostawiając na nim lekką warstwę pieniącego się proszku i odstawiając całość na pół godziny. Następnie myje się złoto i wyciera je miękką ścierką, aż do uzyskania ładnego połysku.

4.Wyroby ze złota można też moczyć w wodzie z dodatkiem: mydła, soli, wapna, denaturatu lub amoniaku. Po wynurzeniu ich należy pamiętać, aby wyczyścić je miękką szczoteczką.

5.Przecieranie złota flanelką nasączoną benzyną bądź zanurzenie złotej biżuterii w benzynie na godzinę także dobrze wyczyszczą dane przedmioty.

6. Złoto można także przecierać octem, przekrojoną cebulą albo polewać je sokiem z cebuli. Tak nasmarowane złote przedmioty należy zostawić na kilka godzin. Na końcu należy je delikatnie wypolerować.

7. Zabrudzoną złotą biżuterię czyści się również miękką szmatką nasączoną roztworem spirytusowym (pół na pół spirytusu z wodą) albo płucze się złote przedmioty w takim rozworze.

8. Popiół papierosowy rozmieszany z wodą także wyczyści złoto.

Nawet najlepiej przechowywane przedmioty ze złota z czasem tracą swój piękny połysk i kolor. Przybywa im zadrapań i rys, albowiem złoto to wyjątkowo wrażliwy metal szlachetny. Czyszcząc złotą biżuterię domowymi metodami, musimy zachować zatem szczególną ostrożność. Niezależnie od wybranego przez nas sposobu czyszczenia złota, należy je traktować bardzo delikatnie. Po każdym domowym zabiegu złoto należy dobrze wypłukać, a następnie wypolerować miękką flanelą lub irchą.