Jak czyścić drewno

Piękne, zadbane drewniane podłogi czy meble mogą być wielką ozdobą każdego domu. Wymagają jednak szczególnej pielęgnacji i prawidłowego doboru metod ich czyszczenia.

Jak czyścić drewniane meble?

Powinno się:
- czyścić meble wzdłuż słojów
- zamiast wody należy używać do czyszczenia roztworu octu i oliwy (w proporcji 1:1); roztwór nanosimy na szmatkę z włókna sztucznego
- polerować mebel miękką szmatką nasączoną np. olejem lnianym, trudno dostępne miejsca czyścić pędzelkiem
- można zastosować także mieszankę terpentyny, octu i mąki ziemniaczanej (proporcje- 1:1:1)
- drewno należy czyścić lekko zwilżoną, miękką szmatką (najlepiej z mikrofibry), a następnie szybko osuszyć

Nie wolno:
- używać się zbyt dużo wody, ponieważ może to uszkodzić strukturę drewnianych powierzchni

Drewniane meble należy czyścić regularnie, jednak każdy rodzaj drewna wymaga innej pielęgnacji.

czyszczenie drewna

Aby meble wykonane z mahoniu lub dębu nabrały pięknego połysku, trzeba natrzeć je ciepłym piwem. Do mycia mebli dębowych używa się specjalnego roztworu (100 g soli na 1l wody).

Meble z jesionu wymagają przetarcia ich za pomocą zwilżonej, lecz dobrze wyciśniętej szmatki. Następnie konieczne jest natychmiastowe wytarcie ich do sucha.

Do czyszczenia drewna orzechowego dobrze jest użyć nafty, którą pozostawia się aż wsiąknie, po czym trzeba wypolerować powierzchnię mebla.

Lakierowane meble powinno się czyścić szmatką nasączoną wodą z mydłem lub otrębami, amoniakiem lub płynem do mycia naczyń. Później należy wszystko dokładnie spłukać i szybko wytrzeć do sucha. Śnieżnobiałe meble lakierowane powinno przemywać się papką z mielonej kredy oraz wody z dodatkiem odrobiny farbki do bielizny. Do mycia tego rodzaju mebli nie wolno używać terpentyny czy rozpuszczalnika benzynowego.

Drewno woskowe czyści się za pomocą odkurzacza.

Drewno żywiczne (świerk, sosna, jodła) powinno się myć trzykrotnie. Za każdym razem należy natychmiast osuszyć mebel miękkimi szmatkami.

Drewno naturalne przeciera się miękką szmatką zawsze w kierunku słojów. Kilka razy do roku można również przetrzeć je 24-procentową wodą utlenioną, aby nie ciemniało.

Politurę antyków i starszych mebli myje się wodą z mydłem, następnie odtłuszcza przecierając je połówką cytryny, a następnie płucze i wyciera do sucha. W celu nabłyszczenia naciera się powierzchnię mebla roztworem wody z dodatkiem 2-3 łyżek amoniaku, a także kilku kropel preparatu do mycia szyb, po czym wyciera suchą szmatką. Nie wolno zapominać o regularnym odkurzaniu antyków. Nie poleca się częstego używania zwykłych środków do pielęgnacji drewna, lepiej wybrać specjalne preparaty do ochrony i czyszczenia starych mebli.

W wypadku znacznych zabrudzeń należy przetrzeć mebel starannie odciśniętą gąbeczką zwilżoną roztworem z trzech łyżek octu dodanych na każdy litr wody. Bardzo wartościowe antyki lepiej jest zanieść do fachowca.

Jeśli posiada się meble jasne niepoliturowane (w stylu rustykalnym), które są przybrudzone, to wystarczy przetrzeć je delikatnym papierem szklistym (pocierając wzdłuż słojów drewna). Bardziej zabrudzone myje się ciepłą wodą z dodatkiem detergentu bądź też płatków mydlanych (1 szklanka płatków na 1l wody), używając do tego zmywaka lub twardej szczotki do paznokci. Następnie należy spłukać wszystko i natychmiast wytrzeć, aby wsiąkająca woda nie spowodowała ciemnienia drewna. Bardzo brudne i zniszczone meble niepoliturowane można wyszorować twardą szczotką nawilżoną czystym amoniakiem lub w mieszaninie spirytusu drzewnego, terpentyny oraz amoniaku (w proporcji 1:1:2). Potem trzeba szybko taki mebel osuszyć.

Meble wykonane z drzew owocowych (np. czereśnia, grusza, wiśnia) najlepiej czyści się dobrą pastą do butów. Wciera się ją miękką szczoteczką do zębów i poleruje do połysku.

Bardzo brudne meble politurowane czyści się tamponem z waty nasączonym lekko podgrzanym octem. Później wyciera się powierzchnię mebla do sucha, wcierając woskową pastę i polerując do połysku (najlepiej wełnianą szmatką). Jeśli meble politurowane ozdobione są rzeźbami, to czyści się je miękką szczoteczką do zębów.

Meble pomalowane farbą olejną na głęboki mat są wrażliwe na środki czyszczące. Niewielkie przybrudzenia można usunąć przy pomocy pianki do golenia.

Jeśli chodzi o fortepiany czy pianina to powinno się je odkurzać jedwabną szmatką. Zabrudzenia na powierzchni pudła odświeża się wywarem z otrąb pszennych (200g otrąb zawinąć w kawałek gazy, po czym włożyć do rondelka z wrzącą wodą i wycisnąć). Płynem tym nawilżyć miękką, spraną lnianą szmatkę i przetrzeć powierzchnię instrumentu. W następnej kolejności można przygotować mieszaninę oliwy z oliwek, oleju lnianego oraz spirytusu denaturowanego (w proporcji 1:1:1), którą należy wcierać w fortepian kolistym ruchem. Po wyschnięciu wypolerować.

Regularne czyszczenie drewnianej podłogi jest podstawą jej właściwej konserwacji. Podłogi lakierowane najlepiej jest odkurzać lub zamiatać. Parkiety można przetrzeć mopem bądź dobrze wyciśniętą ścierką zamoczoną w rozcieńczonym płynie do drewnianych podłóg.

W każdym nawet najbardziej zadbanym domu czasem zdarzają się małe wpadki. Często cierpią na tym drewniane meble lub podłogi. Jak i czym wywabiać plamy z drewna?

Tłuste plamy na drewnianej nielakierowanej podłodze zejdą po przetarciu ich mieszanką benzyny ekstrakcyjnej i talku. Kiedy płyn wyparuje pozostały proszek należy usunąć, potem zaś przetrzeć powierzchnię szmatką zwilżoną ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Plamy po kleju powinny zejść po przetarciu ich kremem kosmetycznym, masłem albo olejem jadalnym.

Jasne plamy usuwa się zmoczonym w oleju roślinnym i zanurzonym w popiele z papierosa korkiem.

Białe plamy (po gorących naczyniach) na drewnianych meblach zlikwiduje się gęstą papką z soli i oliwy, którą należy pozostawić na plamie ok. 3 godzin.

Plamy z alkoholu od razu się ściera. Dobrze jest przetrzeć zaplamioną powierzchnię dłonią, co pozwoli na uzupełnienie ubytku tłuszczu. Po czym wetrzeć olej lniany lub politurę.

Plamy z atramentu usunie namoczona w wodzie chusteczka, a następnie sok z połówki cytryny.

Plamy po owadach zlikwidują fusy z kawy lub ocet (ciemne drewno), a także białe wino czy przekrojona cebula (jasne meble).

Czarne smugi po gumowym obuwiu łatwo usunąć szkolną gumką do ścierania bądź terpentyną.

Środki do czyszczenia drewnianych mebli czy podłóg dostępne w sklepach zabezpieczają przez wilgocią i kurzem.

Czyszcząc drewno warto zwrócić uwagę na to, aby nie używać do tego celu szorstkich szmatek, albowiem mogą one zarysować powierzchnię. Natomiast kuchenne detergenty mogą powodować odbarwienia.