Rodzaje odkurzaczy

Kupując odkurzacz dla siebie, możemy wybierać wśród wielu jego typów. Zanim jednak zdecydujemy się na któryś z nich, musimy zastanowić się jakie ma on spełniać funkcje. Obecnie dostępne na rynku odkurzacze nie tylko zbierają zanieczyszczenia, ale również mogą prać dywany czy zbierać rozlaną wodę. Jakie są najpopularniejsze i najnowocześniejsze rodzaje odkurzaczy?

Odkurzacz centralny

1.Odkurzacz centralny- jego główna jednostka ssąca umieszczona jest w osobnym pomieszczeniu np. w piwnicy, garażu bądź też pomieszczeniu gospodarczym. Z niej podprowadza się ukryte w ścianach kanały zasysające, które mają swoje wyjścia (gniazda) w poszczególnych pomieszczeniach danego domu. Do tych gniazd podpina się jedynie sam wąż. Odkurzacz znajdujący się w piwnicy uruchamia się pilotem albo przełącznikiem umieszczonym niedaleko gniazda wtykowego. W ten sposób można czyścić cały dom, poruszając się jedynie z wężem i końcówkami odkurzacza. Użytkownik jest zatem wolny od ciągania całego sprzętu czyszczącego po domu. Jest to rozwiązanie stosunkowo drogie. Odkurzacze centralne instaluje się raczej w nowo powstających budynkach o sporej powierzchni i z miejscem przewidzianym na taką instalację.

2.Odkurzacza ręczny- ma on względnie nieduży rozmiar i małą wagę. Przydaje się przy sprzątaniu samochodu bądź w celu szybkiego oczyszczenia niewielkich powierzchni. Może posiadać własne zasilanie oraz przewód, który umożliwi podłączenie się do gniazda zapalniczki samochodowej.

3. Odkurzacz automatyczny- idealny dla zapracowanych i dla tych, którzy nie lubią sprzątać. Dzięki wysyłaniu ultradźwięków odbijających się od ścian albo mebli, urządzenie to może samo bezpiecznie poruszać się po domu. Odkurzacz automatyczny zasilany jest akumulatorowo. Jego wadą jest bardzo wysoka cena i średnia skuteczność sprzątania w porównaniu do odkurzania samodzielnego.

4.Odkurzacze zależne od typu filtra:

-Odkurzacz workowy (tradycyjny)- zbiera on zanieczyszczenia do specjalnego worka (papierowego- wymiennego lub tekstylnego- stałego). Worek tekstylny jest złym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ należy go regularnie czyścić. Natomiast worki papierowe wyrzuca się po ich zapełnieniu do kosza i wówczas eliminuje się bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami. Jest to rozwiązanie bardziej higieniczne i szybsze.

-Odkurzacz bezworkowy (cyklonowy)- ich zasada działania opiera się na zbieraniu zanieczyszczeń z podłogi metodą wprawienia ich w ruch wirowy. Następnie trafiają one do specjalnego pojemnika, zastępującego worek w tym odkurzaczu. Pojemnik ten trzeba regularnie czyścić. Odkurzacze cyklonowe są polecane głównie ze względu na ich ogromną ekonomiczność. Cena ich zakupu w porównaniu do odkurzaczy tradycyjnych jest wyższa, lecz brak części wymiennej przy stałym eksploatowaniu, czyli worka sprawia, iż korzystanie z tego rodzaju odkurzacza nie wymaga dodatkowego wkładu finansowego.

-Odkurzacz z filtrem wodnym- sprzątający na sucho i na mokro. Jego działanie przypomina działanie odkurzacza suchego- bezworkowego. Wessane powietrze wraz z zanieczyszczeniami przechodzi przez rurkę z wodą, gdzie tworzy się „wodna burza”. Wówczas brud oddzieli się z powietrza, dzięki temu, iż się on namoczy. Pozostały brud zatrzymywany jest przez główny filtr. Przez cały czas użytkowania odkurzacz z wodnym filtrem nawilża i oczyszcza powietrze. Po skończeniu odkurzania trzeba wylać wodę z brudem z pojemnika, dzięki czemu nie dostanie się do niego pleśń czy bakterie.

Wśród odkurzaczy z filtrem wodnym wyróżniamy:

a)Odkurzacz piorący, który umożliwia utrzymanie domu w idealnej czystości. Nie tylko zbiera on zanieczyszczenia, ale także posiada on funkcję prania wykładzin i dywanów, zbierania rozlanej wody bądź czyszczenia tapicerek. Możliwie jest również normalne odkurzanie przy użyciu filtra wodnego.

b)Odkurzacz parowy- wytworzona w nim para kierowana jest pod ciśnieniem w kierunku czyszczonej powierzchni, gdzie rozpuszcza ona zanieczyszczenia i likwiduje roztocza, a także zarodki pleśni. Potem zaś para wodna zasysana jest z powrotem do odkurzacza. Podczas tego rodzaju odkurzania nie używa się środków chemicznych. Ponadto usuwane są alergeny w postaci kurzu.

Minusami tych urządzeń jest wysoka cena, spore gabaryty utrudniające użytkowanie i dość skomplikowany system sterowania. Plusem to, że zatrzymują one niemal 100% kurzu, więc polecane są głównie alergikom.