Usuwanie plam z tkanin

Plamy na różnego rodzaju tkaninach są naszą codzienną zmorą, szczególnie jeśli posiadamy rozbrykane dziecko. W takich przypadkach potrzebne są sprawdzone, domowe metody usuwania plam. Poniżej przedstawiamy sposoby czyszczenia tkanin i wywabiania z nich niechcianych zabrudzeń.
-Atrament- aby usunąć go z tkaniny należy zamoczyć ją w gorącej wodzie z solą, po czym polać plamę spirytusem lub sokiem z cytryny.
-Białe wino- plamę posypujemy sporą warstwą soli, a następnie pierzemy tkaninę w gorącej wodzie.
-Białko jaja- plamę zmywamy zimną lub letnią wodą. Plamy zaschnięte usuwamy rozcieńczonym amoniakiem.
-Buraczki- plamę należy szybko przetrzeć mokrą gąbeczką lub płukać w zimnej wodzie przez całą noc. Takie zabrudzenie usunie również nierozcieńczony detergent, który następnie trzeba spłukać.
-Coca cola lub Pepsi- świeżą plamę pierzemy w czystej wodzie, zaś starą- nacieramy rozpuszczonym w wodzie mineralnej proszkiem do prania.
-Curry- świeżą plamę płuczemy w letniej wodzie, a potem nacieramy spirytusem (w przypadku tkanin delikatnych- wacikiem nasączonym spirytusem). Na końcu pierzemy ubranie.
-Czarna jagoda- powoduje dość trudne do usunięcia plamy. Na tego rodzaju zabrudzenia najskuteczniej działa ocet. Tkaninę należy namoczyć w roztworze octowym i pozostawić na minimum jedną godzinę lub też czyścić watą nasączoną octem, po czym zaprać. Plamy po jagodach na ubraniach z materiałów lnianych usuwa się przez moczenie ich przez około pół godziny w kwaśnym mleku. Zabrudzenia z jagód na wyrobach z wełny usuwamy sokiem z cytryny, zaś z jedwabiu- spirytusem (następnie wypłukać w ciepłej wodzie). Można również użyć w tym celu ciepłego mleka i spłukać zabrudzenie ciepłą wodą. Stare plamy z czarnej jagody należy wystawić na słońce.
-Czekolada- zabrudzoną tkaninę moczymy w mleku, a następnie pierzemy ją w ciepłej wodzie z mydłem. Inny sposób na usuwanie plam z czekolady z tkanin, to zrobić papkę z żółtka oraz gliceryny, po czym nałożyć ją na plamę i pozostawić na chwilę. Na końcu zmyć ciepłą wodą.
-Czerwony barszcz, czerwone wino lub owoce- usuwanie tego rodzaju plam wykonuje się przy pomocy soli. Zabrudzenia posypujemy obficie solą i wcieramy ją w plamy, dosypując ciągle nową sól. Następnie tkaninę należy wyprać w zimnej wodzie, po czym wrzucić do pralki. Aksamit i jedwab posypujemy mąką ziemniaczaną i polewamy sokiem z cytryny. Stare plamy trzeba natrzeć alkoholem i moczyć przez ok. 8 godzin w maślance.
-Farby- plamy po farbach olejnych czyścimy benzyną, a następnie maczamy plamę w płynnym detergencie. Plamy z farb pastelowych usuwamy wywabiaczem do plam i płuczemy alkoholem metylowym. Plamy z farb emulsyjnych zmywamy, gdy są jeszcze mokre. Potem kiedy już wyschną, nie można ich usunąć. Poplamioną farbą do włosów odzież należy przecierać wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku, potem zaś dobrze wypłukać.
-Flamastry- tkaninę pierzemy w wodzie z dodatkiem mydła lub gliceryny, a następnie wrzucamy do pralki. Pozostałości usuwamy spirytusem metylowym.
-Kawa, herbata, kakao- świeże plamy wystarczy polać ciepłą wodą, a następnie wypłukać w zimnej. Można także posypać je solą, spłukać, następnie posmarować poplamione miejsce delikatnym środkiem piorącym i zmyć gorącą wodą. Starsze plamy zmywamy ciepłą wodą z odrobiną gliceryny lub amoniaku, po czym spłukujemy wodą.
-Keczup- plamę wycieramy wodą z mydłem albo przecieramy środkiem do prania bądź płuczemy plamę w zimnej wodzie, po czym zanurzamy w płynnym detergencie.
-Krew- tkaninę prać lub płukać w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej.
-Lakier do paznokci- plamy tego rodzaju najłatwiej dają się usunąć acetonem lub octanem amylu. Można również spróbować czyścić takie zabrudzenie denaturatem, spirytusem, benzyną czy terpentyną.
-Olej- namoczyć i wywiesić na słońce. Trudniejsze do usunięcia zabrudzenia należy dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z odrobiną octu. Resztki plam czyścimy rozpuszczalnikiem.
-Ołówek, długopis- takie plamy usuniemy alkoholem lub acetonem.
-Pasta do butów- czyścimy rozpuszczalnikiem, a następnie przecieramy płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.
-Pot- w celu usunięcia żółtych plam z potu wystarczy namoczyć tkaninę w soli lub pocierać żółte plamy szmatką nawilżoną roztworem spirytusowym lub amoniakiem w stosunku 1:1.
-Puder do twarzy- usuwa go spirytus kosmetyczny.
-Szpinak- plamy usuwa surowy ziemniak przekrojony na pół.
-Tłuste plamy- wywabia się je za pomocą soli. Tłuste plamy z tkanin innych niż bawełniane, możemy usunąć posypując je talkiem, a następnie prasując je przez ręcznik papierowy podłożony z dwóch stron. Tłustą plamę można także posypać mąką ziemniaczaną i pozostawiając ją tak na dobę. Po 24 h plamę należy wytrzeć watą. Skuteczne jest także usuwanie takich plam spirytusem lub benzyną.
-Toner z drukarki- zabrudzone nim tkaniny należy prać wiele razy w zimnej wodzie z dodatkiem mydłem.
-Trawa- plamy te usunie 70% alkohol lub rozcieńczony amoniak. Zwilżyć nim plamę, po czym spłukać zimną wodą. Można również spróbować wetrzeć w zabrudzoną tkaninę zsiadłe mleko i zostawić na całą noc.
-Wosk- plamy prasować gorącym żelazkiem przez papierowe chusteczki lub ręczniki albo kilkakrotnie złożony papier toaletowy. Na końcu wyprać ręcznie w wodzie z mydłem.

Jeżeli żaden z powyższych sposobów na usuwanie plam nie pomógł, można wówczas nanieść na takie uporczywe zabrudzenie pastę do zębów, następnie dać jej wyschnąć, a na końcu wyszczotkować to miejsce. Pasta do zębów jest także dobrym środkiem na usuwanie plam.

Domowe sposoby usuwania plam są tańsze i bezpieczniejsze. Często zdarza się tak, że wywabiacz ze sklepu pozostawia na naszym ulubionym ubraniu obwódki i nic już nie da się z tym zrobić. Powstawaniu tej otoczki może zapobiec zwilżenie materiału naokoło plamy wodą.

Pamiętajmy o jednej zasadzie przy usuwaniu plam w domu: jeżeli wypraliśmy zabrudzone ubranie i plamy nie zeszły, to nie prasujmy go, ponieważ utrwalimy wówczas niechciane zabrudzenie. Pierzmy tkaninę do skutku, ale nie prasujmy, zanim nie pozbędziemy się plam. Po wywabieniu zaś zaleca się wysuszenie danego miejsca za pomocą niezbyt gorącego powietrza z suszarki do włosów.